Program "Opieka wytchnieniowa" - edycja 2024

 Program „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2024

 finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego

ma na celu wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

 

a) dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,

b) osobami posiadającymi:

- orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

- orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności

poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej.

 

Program ma także zapewnić:

- wzmocnienie dotychczasowego systemu wsparcia poprzez świadczenie usługi opieki wytchnieniowej dla członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczoną niepełnosprawnością lub osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności/osobami z orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,

- wsparcie finansowe gmin/powiatów w zakresie realizacji usługi opieki wytchnieniowej,

- czasowe odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki, zapewnienie czasu na odpoczynek.

 

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności i osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, którzy wymagają usługi opieki wytchnieniowej.
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą niepełnosprawną i sprawują  opiekę nad osobą niepełnosprawną.

Przyznanie opieki wytchnieniowej uzależnione będzie od stanu zdrowia i sytuacji życiowej uczestników Programu. W pierwszej kolejności uwzględniane będą potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub z orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, która:

1. ma niepełnosprawność sprzężoną (przez niepełnosprawność sprzężoną rozumie się posiadanie orzeczenia ze wskazaniem co najmniej dwóch przyczyn niepełnosprawności) lub

2. wymaga wysokiego poziomu wsparcia (osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz dzieci niepełnosprawne z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniem w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji) lub

3. stale przebywa w domu, tj. nie korzysta z ośrodka wsparcia lub placówek pobytu całodobowego, np. ośrodka szkolno-wychowawczego czy internatu.

Limit usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu Solidarnościowego przypadających na jednego uczestnika wynosi nie więcej niż 240 godzin dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego. Maksymalna długość świadczenia formy nieprzerwanego pobytu dziennego wynosi 12 godzin dla jednej osoby niepełnosprawnej, z zastrzeżeniem powyższych limitów. Usługi w formie pobytu dziennego mogą być świadczone w godzinach 6:00 - 22:00.

Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usług opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za usługi przyznane w ramach Programu.

Program realizowany będzie do 30.11.2024 r.

Usługi opieki wytchnieniowej są realizowane na rzecz osoby niepełnosprawnej i wskutek jej decyzji lub decyzji opiekuna prawnego, a nie dla poszczególnych członków rodziny osoby niepełnosprawnej.

W ramach niniejszego Programu planowane jest objęcie opieką wytchnieniową   8 osób w formie pobytu dziennego w miejscu zamieszkania , w tym:

- 6 osób dorosłych z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;

- 2 dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności;

oraz nowość - dla 6 osób usługi w formie pobytu całodobowego (turnus maksymalnie 14 dniowy).

Programem objęte osoby wymagających wysokiego poziomu wsparcia, zamieszkujące w gminie Osielsko .

Procedura zgłaszania uczestników do Programu:
W celu dołączenia do Programu należy dostarczyć w terminie do 12.04.2024r. lub po wskazanym terminie do wyczerpania liczby miejsc, komplet dokumentów, który stanowią:
-  Karta zgłoszenia do Programu
-  Kopia orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym niepełnosprawności lub traktowane na równi do wyżej wymienionych zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 2021r. poz. 573.)
-  Podpisane informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych - 2 klauzule;


Wypełnione druki należy dostarczyć do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Osielsku przy ul. Centralna 6a:

 • osobiście w godzinach urzędowania:
(poniedziałek, środa, czwartek – 7:30 – 15:30, wtorek – 7.30 – 17:00, piątek 7.30 – 14:00);
• poprzez pozostawienie w zamkniętej kopercie w skrzynce podawczej;
• za pośrednictwem poczty na adres j.w.
• drogą elektroniczną EPUAP za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego: skrytka epuap: /GOPS_OSIELSKO/SkrytkaESP

 

Pliki do pobrania:

Klauzula_informacyjna_OW_2024_gops.pdf



klauzula_rodo_2024_OW.pdf



karta_zgloszenia_2024.pdf